а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дремло

мн. дремловци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што често дреме, што е склон на дремење.
Англиски: sleepyhead
Изведенки
дремла ж.
мн. дремли
FlexiMac
 менување на македонски глаголи