а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дремлив

дремливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14652
1. Што е сонлив, нерасонет.
Англиски: dozy
Примери:
дремлива мачка, дремлив поглед
дремливи очи
2. Што е мирен, тивок, што не се менува.
Англиски: sleepy
Употреба: Преносно значење
Примери:
дремлива вечер, дремлива провинција
Изведенки
1. дремливо прил.
Пример: Дремливо чекав.
2. дремливост ж.