а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрезга

мн. дрезги
Вид збор: Именка, женски род
поточарка
Англиски: watercress Албански: lakërishtë
Употреба: Ботаника
Примери:
Се изубија во дрезгите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи