а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрезгав

дрезгавиот
Вид збор: Придавка
1. зарипнат
Англиски: hoarse
2. Што е полумрачен, одвај видлив.
Примери:
Низ прозорецот се точеше дрезгавата виделина на денот.
Изведенки
дрезгаво прил.
Пример: Дрезгаво зборува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи