а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрежди

дреждат
Вид збор: Глагол, несвршен
Чека долго време на исто место.
Англиски: wait
Примери:
Дреждиме со отворени очи.
Дреждам ноќе.
Изведенки
дреждење ср.
мн. дреждења
глаг. им.
Пример: Му се здомачи од постојаните дреждења.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи