а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дребунг

мн. дребунзи
Вид збор: Именка, машки род
Машина за обработка на метал или дрво.
Англиски: lathe Германски: Drehbank
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи