а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дребнулија

мн. дребнулии
Вид збор: Именка, женски род
ситни, малечки предмети
Англиски: trifle
Примери:
украсни дребнулии
FlexiMac
 менување на македонски глаголи