а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дребнав

дребнавиот
Вид збор: Придавка
Што е ситен; неважен, без значење.
Англиски: minuscule
Примери:
Тој е дребнав и малодушен.
Изведенки
дребнавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи