а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дреалник

мн. дреалници
Вид збор: Именка, машки род
Место каде што се чуваат дреите.
Англиски: closet
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тесен дреалник.
Се криеше во дреалникот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи