а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрдорлив

дрдорливиот
Вид збор: Придавка
Што многу дрдори.
Англиски: gossipy
Примери:
Дрдорливо дете.
Дрдорливи жени.
Изведенки
дрдорливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи