а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрдорко

мн. дрдорковци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18080
Тој што многу дрдори.
Англиски: blabbermouth
Примери:
симпатичен дрдорко
чаршиски дрдорковци
Изведенки
дрдорка ж.
мн. дрдорки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК