а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дрварник

мн. дрварници
Вид збор: Именка, машки род
Место покрај куќата каде што се чуваат и цепат дрвата.
Англиски: woodshed
Примери:
Голем дрварник.
Селски дрварници.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи