а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драм

мн. драмови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29476
1. Мера за тежина (3,207г).
Турски: dirhem Албански: dram, pjesë e okës
Употреба: Архаизам
2. Мало количество од нешто.
Англиски: bit Албански: dram, sasi e vogël
Употреба: Преносно значење
Примери:
Последниот драм сила.