а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драма

мн. драми
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3229
1. (само едн.) Вид книжевен жанр.
Англиски: drama Албански: dramë
Употреба: Литература
Примери:
Македонската драма меѓу двете војни.
современа драма
античка драма
2. Книжевно дело во дијалошка форма, наменето за сценска изведба.
Англиски: drama Албански: dramë
Употреба: Литература
Примери:
Тој пишува само драми.
3. Сценска претстава со сериозна содржина.
Англиски: drama Албански: dramë
Употреба: Сцена
Примери:
Изведбата на драмата беше одлична.
4. Тежок, потресен настан или случка.
Англиски: drama Албански: dramë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Душевна драма.
Семејна драма.
Изведенки
драмски прид.
драмскиот
Пример: драмски театар