а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драконски

драконска
Вид збор: Придавка
Претерано остар, премногу строг (по атинскиот законодавец Дракон).
Англиски: Draconian
Примери:
драконска мерка
драконски казна
Изведенки
драконски прил.
Пример: Драконски постапува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи