а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драка

мн. драки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 53938
1. Вид бодликава грмушка со жолти цветови во вид на грозд и дрвенести плодови во вид на диск.
Латински: Paliurus aculeatus Англиски: Christ's-thorn Албански: ferrë
Употреба: Ботаника
Примери:
Трчаше низ сувите драки и капини.
2. Секое растение со боцки.
Англиски: thorn Албански: ferrë
Употреба: Ботаника , Разговорно
Примери:
Трендафилот за мене беше драка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК