а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дразлив

дразливиот
Вид збор: Придавка
Што лесно се возбудува, се дразни.
Англиски: irritable
Примери:
Дразлив човек.
Изведенки
дразливост ж.
Склоност кон лесно дразнење, раздразнување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи