а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дразба

мн. дразби
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13702
Чувство предизвикано со физиолошки процес или со надворешно влијание врз сетилата.
Англиски: stimulus
Употреба: Медицина
Примери:
Надворешни дразби.
Силината на дразбата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК