а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драж

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
шарм, убавина, грациозност
Англиски: grace, charm Српски: драж
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Нејзината драж го зашемети.
Во тоа е и неговата драж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи