а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драг

драгиот
Вид збор: Придавка
1. Што предизвикува радост, среќа, задоволство.
Англиски: dear
Примери:
драг поглед
драга девојка
драго село
драги предмети
2. Како форма на обраќање.
Англиски: dear
Примери:
драги соседе
драга сестро
драга моја
драги мои
Изрази
На драго срце - со задоволство, од срце.
Изведенки
1. драги прид.
2. драго прил.
Многу ми е драго.
3. драгост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи