а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драгоцен

драгоцена
Вид збор: Придавка
1. Што има висока цена.
Англиски: precious
Примери:
Драгоцен камен.
Драгоцени книги.
2. Што е многу корисен.
Англиски: precious
Примери:
Драгоцено време.
Драгоцен материјал.
Изведенки
драгоценост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи