а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драгон

мн. драгони
Вид збор: Именка, машки род
Војник во лесна коњица.
Англиски: cavalryman
Употреба: Архаизам , Воен термин
Примери:
Одред драгони.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи