а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

драгоман

мн. драгомани
Вид збор: Именка, машки род
1. официјален толкувач, преведувач
Англиски: dragoman, interpreter Албански: përkthyes, interpretues
Употреба: Архаизам
Примери:
Драгоманот на конзулот.
2. Водач, предводник на група жетвари или работници.
Англиски: foreman Албански: kryepunëtor
Употреба: Архаизам
Примери:
Сите го почитуваа стариот драгоман.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи