а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доѕида

доѕидаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Заврши со ѕидање.
Англиски: build Албански: mbaroj me muratim
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Мајсторите го доѕидаа мостот.
2. Додаде нешто со ѕидање.
Англиски: add Албански: shtoj me muratim
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Павле доѕида уште еден кат на куќата.
Изведенки
1. доѕидува несв.
доѕидуваат
2. доѕидување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи