а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дошлак

мн. дошлаци
Вид збор: Именка, машки род
Лице што се доселило од друг крај.
Англиски: migrant
Примери:
Дошлакот говорел грчки.
Дошлаците од селата.
Изведенки
дошлачка ж.
мн. дошлачки
Пример: Има невеста дошлачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи