а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дошколува

дошколуваат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Школува до крај или дополнително школува.
Англиски: educate
Употреба: Образование
2. (се дошколува) Заврши школување или дополнително се школува.
Англиски: educate
Употреба: Образование
Изведенки
дошколување ср.
Пример: Младите сакаат да заминат во странство или поради дошколување или за да се вработат.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи