а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дошиклив

дошикливиот
Вид збор: Придавка
Што лесно се дошикува.
Англиски: crafty
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој е дошиклив човек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи