а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дошика

(се) дошикаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54329
се сети, се досети
Англиски: remember
Употреба: Разговорно
Примери:
Одвај се дошикал, што сакала да му каже.
Изрази
Ти зборувам, ќерко, дошикај се, снао - тебе ти зборувам, а се однесува и на другите.
Изведенки
дошикува несв.
(се) дошикуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК