а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дошие

дошијат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Додаде нешто со шиење, пришие.
Англиски: sew Албански: shtoj me qepje
Примери:
Дошив уште едно копче на џемперот.
2. Изработи нешто со шиење до крај.
Англиски: sew Албански: qep
Примери:
Шивачката ми го доши фустанот.
Изведенки
1. дошива несв.
дошиваат
2. дошивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи