а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дошепоти

дошепотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Каже нешто тивко, прикриено со шепотење.
Англиски: whisper Албански: pëshpërit
Примери:
Му дошепоти нешто.
2. (се дошепоти) Се договори шепотејќи.
Англиски: whisper Албански: pëshpërit
Примери:
Се дошепотија меѓу себе.
Тој нешто се дошептуваше со девојката.
Изведенки
дошептува несв.
(се) дошептуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи