а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дошепнува

дошепнуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. шепнува
Англиски: whisper Албански: pëshpërit
2. (се дошепнува) Шепнува еден со друг.
Англиски: whisper Албански: pëshpërit
Примери:
Се дошепнува со жена си.
Потајно се дошепнуваа.
Изведенки
дошепнување ср.
глаг. им.
Пример: Ја нервираа дошепнувањата меѓу учениците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи