а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дошепне

дошепнат
Вид збор: Глагол, свршен
Шепне некому нешто кратко, набрзина.
Англиски: whisper
Примери:
Го повикала и му дошепнала нешто.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи