а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дочуди

(се) дочудат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се чуди во доволна мера, се чуди до крај.
Англиски: amaze Албански: habitem, çuditem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Не можам да се дочудам.
2. Се зачуди, предизвика изненадување, восхит.
Англиски: astonish Албански: çuditem, habitem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се дочудил на нејзиниот успех.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи