а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дочува

дочуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19008
1. Исчува нешто до крај.
Англиски: care, keep Албански: kujdeset
Примери:
Го дочувал палтото.
Си ја дочува честа.
2. Се грижи за некого до определена возраст или до крајот на животот.
Англиски: care Албански: kujdeset
Примери:
Ќерката ги дочува родителите.
3. Остане жив, се спаси.
Англиски: rescue Албански: shpëtoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Малкумина дочуваа глави.
Господ ги дочува сите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК