а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дочита

дочитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Исчита до крај.
Англиски: read
Примери:
Ја дочитал сета книга.
Ги дочита утрените псалми.
Изведенки
1. дочитува несв.
дочитуваат
2. дочитување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи