а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дочек

мн. дочеци
Вид збор: Именка, машки род
Прием што се подготвува по повод доаѓањето на некого или нешто.
Англиски: reception
Примери:
Срдечен дочек.
Дочек на Новата година.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи