а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доцрта

доцртаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39021
1. Заврши со цртање.
Англиски: draw
Примери:
Доцрта уште една тетоважа на телото.
2. Долови, успее да претстави.
Англиски: represent
Употреба: Преносно значење
Примери:
На слушателот му дава можност самиот да си го доцрта амбиентот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК