а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доцни

доцнат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Не доаѓа навреме.
Англиски: delay Албански: vonoj
Примери:
Доцнам две минути.
Автобусот доцнеше.
2. Ненавремено се извршува, настапува, стасува по определеното или вообичаеното време.
Англиски: delay Албански: vonoj
Примери:
Работите овде доцнеле.
Доцни излегувањето на книгата.
Дождовите доцнат.
Доцни бербата на јаболката.
Мојот часовник доцни пет минути.
Изведенки
доцнење ср.
мн. доцнења
глаг. им.
Пример: Поради честите доцнења бил казнет.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи