а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доцникав

доцникавиот
Вид збор: Придавка
Доцен, задоцнет во помала мера.
Англиски: delayed
Употреба: Разговорно
Примери:
Доцникава есен.
Доцникав час.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК