а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доцна

Вид збор: Прилог
1. При крајот на определено или на вообичаеното време.
Англиски: late
Примери:
Доцна узреа грозјето.
2. Ненавремено, кога веќе минало времето.
Примери:
Сега веќе е доцна, секаде е затворено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи