а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доцица

доцицаат
Вид збор: Глагол, свршен
Исцица до определена мера или до крај.
Англиски: suck
Примери:
Бебето го доцица млекото.
Гасениците ги доцицуваат последните сокови на шумата.
Изведенки
доцицува несв.
доцицуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи