а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доцен

доцниот
Вид збор: Придавка
1. Што дошол, стигнал или што се извршило по вообичаеното, определено време или рок.
Англиски: late
Примери:
Доцен патник.
Доцна посета.
2. Што е на последниот степен од развитокот, се приближува кон крајот.
Примери:
Доцна пролет.
Доцни ноќи.
Доцниот среден век.
3. Што узрева по другите исти или слични плодови.
Примери:
Доцни јаболка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи