а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доцент

мн. доценти
Вид збор: Именка, машки род
Почетно звање на наставник на универзитет или на друга висока школа.
Англиски: lecturer
Употреба: Образование
Примери:
Ако доцентите ги исполнуваат условите, јавно ќе се извинам и ќе го разрешам случајот.
На факултетите лицата се избираат во наставно-научните звања: доцент, вонреден професор и редовен професор.
Изведенки
доцентка ж.
мн. доцентки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи