а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доцеди

доцедат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30927
1. Заврши со цедењето на течна супстанција низ цедило.
Англиски: sift Албански: shtrydh deri në fund
Примери:
Го доцедивме сокот со газа.
2. Истиска, извлече течна супстанција од нешто до крај.
Англиски: squeeze Албански: shtrydh
Примери:
Доцеди го лимонот.
3. дотроши
Англиски: spend Албански: shpenzoj deri në fund
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му се доцедиле последните сили.
4. (се доцеди) Се исцеди до крај.
Англиски: squeeze Албански: shtrydh
Примери:
Се доцедија и последните капки од медот.
Изведенки
1. доцедува несв.
(се) доцедуваат
2. доцедување ср.
глаг. им.