а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дохрани

дохранат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 47268
1. Додаде доволно храна.
Англиски: feed Албански: ushqej mjaftueshëm
Примери:
Мајката го дохрани бебето.
2. Издржува, се грижи за некого до определен период или до смртта.
Англиски: care Албански: kujdesem
Примери:
Сама ги дохрани дечињата.
Изведенки
1. дохранува несв.
дохрануваат
2. дохранување ср.
дохранувањето
Пример: Втора фаза во дохранувањето на доенчињата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК