а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доход

мн. доходи
Вид збор: Именка, машки род
Пари или други материјални вредности што се добиваат за трудот или за дејствувањето во времето за кое се пресметуваат.
Англиски: income Албански: e ardhur, të ardhura
Употреба: Економија
Изрази
Национален доход - дел од вредноста што е резултат од трудот на производните сили на една земја.
Личен доход - плата за работата на еден вработен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи