а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дофрли

дофрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4061
1. Даде, подаде со фрлање.
Англиски: pass Албански: hedh, jep
Примери:
Му ја дофрли топката на соиграчот.
Му дофрли на кучето една коска.
2. Каже, упати по некој збор, обично непристојно.
Англиски: throw in Албански: hedh fjalë
Примери:
Му дофрли неколку зборови.
Изведенки
1. дофрла несв.
дофрлаат
2. дофрлање ср.
мн. дофрлања
глаг. им.
Пример: Ми се смачи од неговите дофрлања.
3. дофрлува несв.
дофрлуваат
4. дофрлување ср.
мн. дофрлувања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК