а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доформулира

доформулираат
Вид збор: Глагол, свршен
Формулира во подобра мера, до крај.
Англиски: formulate
Примери:
Партиите ги доформулираа своите програми.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи