а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дофат

(едн.) дофатот
Вид збор: Именка, машки род
1. Растојание до кое може да се дофати, да се досегне.
Англиски: reach Албански: i kapshëm
Примери:
Му дојде на дофат.
2. дострел
Албански: kapshmëri
Примери:
Подалеку од дофатот на артилеријата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи