а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дофатлив

дофатливиот
Вид збор: Придавка
Што може да се дофати, да се досегне.
Англиски: reachable
Примери:
дофатлива височина
Изведенки
дофатливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи